Forum Stajenka Strona Główna Stajenka
Miejsce, którego nam brakowało :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wyniki badania krwi koni i ich interpretacja
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stajenka Strona Główna -> Boks 2: AMBULATORIUM
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sankarita



Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 2242
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Górny Śląsk
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:48, 07 Kwi 2011
PRZENIESIONY
Czw 9:52, 07 Kwi 2011    Temat postu:

Źródło to pewnie to seminarium kopytowe. Tak w ogóle - jak nazywały się panie, które to prowadziły, pamięta ktoś?

Forkate, nie stresuj się, suplementy dobieresz, anemia się straci i będzie pięknie Wesoly
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
martik
-admin z przypadku-


Dołączył: 17 Lis 2005
Posty: 9231
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Czekolandia
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:00, 07 Kwi 2011    Temat postu:

Zgodnie z propozycja przenioslam do Ambulatorium
Tez mi sie wydaje, ze zrodlem Rzepkowych newsow jest seminarium.
Sankarito, autorki ksiazki to Nic Barker i Sarah Braithwaite. Tutaj mozna kupic polskie wydanie: [link widoczny dla zalogowanych]

Kate, spokojnie- anemia wystepuje czesto u koni. Ja, po konsultacji z wetem, dosuplementowalabym miedz i magnez, bo ich prawie zawsze jest za malo...
Bedzie dobrze
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sankarita



Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 2242
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Górny Śląsk
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:23, 07 Kwi 2011    Temat postu:

O, dziękuję za informacje Wesoly W ogóle mi się nie kojarzyło żadne nazwisko wstyd
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rzepka
na grzbiet koński - z płota wchodzę :D


Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 2426
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Spisz

PostWysłany: Czw 12:42, 07 Kwi 2011    Temat postu:

Trochę przydługi artykuł -tłumaczenie ( z wątku o naturalnej pielęgnacji kopyt, Re-volta) -dotyczy żelaza. W książce Nic Barker i Sarah Braithwaite "Bez kopyt nie ma konia" -też o tym żelazie jest (One działają wg zasad dr Kellon -światowej specjalistki ds żywienia koni)

Dlaczego nadmiar żelaza szkodzi twojemu koniowi –tłumaczenie:
"The Horse Journal"

ŻELAZO A TWÓJ KOŃ: Kiedy większość ludzi usłyszy słowo “anemia”, myślą o żelazie. Żelazo jest bardzo ważne i stanowi serce cząsteczki hemoglobiny, która przenosi tlen w czerwonych krwinkach. Jednak prawdopodobieństwo niedoborów żelaza jest zdecydowanie różne u ludzi i u koni.
Niedobór żelaza u ludzi spowodowany jest niedostatecznym spożyciem, utratą krwi (kobiety) i czynnikami zakłócającymi wchłanianie (wysoki poziom wapnia, kwas fitowy, niewystarczająca ilość witaminy C, zbyt mało czerwonego mięsa w diecie). Jesteśmy przyzwyczajeni kojarzyć dietę bogatą w żelazo z czerwonym mięsem i faktycznie, jest to jedno z najlepszych źródeł żelaza. Jednak siano i inne pokarmy włókniste (ze słomą włącznie) podobnie jak większość popularnych zbóż i koncentratów zawiera zawiera aż nadto żelaza w stosunku do potrzeb konia.
Normy spożycia żelaza dla przeciętnego aktywnego konia wynoszą 40 ppm albo ok. 400 mg dziennie. W tabeli poniżej wymieniona jest zawartość żelaza w popularnych paszach dla koni. Rzut okiem wystarczy aby stwierdzić, że koń absolutnie nie będzie miał problemu w przyjęciu zalecanej dawki z jakiejkolwiek diety, jaką mu ułożysz. Te dane pochodzą z tabel NRC i mogą być zaniżone w stosunku do stanu faktycznego. Spośród 3000 próbek siana analizowanych rocznie w Maddy Nutrition w Iowa, średni poziom żelaza wynosił 431 ppm [przyp. tłum.: ppm = parts per million, to samo co mg/kg], 10% próbek miało ponad 1000 ppm a tylko 0,1% ponizej 50 ppm. Owies badany w tym laboratorium zawierał średnio 85 ppm. Już pół kilo siana o zawartości żelaza na poziomie 431 ppm dostarczy ponad 200 mg żelaza!
Co więcej, koń posiada ekstremalnie skuteczny system przechowywania i ponownego używania żelaza. Nie wiemy zbyt wiele o wchłananiu żelaza z jelita u konia i o tym, czy istnieją czynniki dietetyczne upośledzające to wchłananie, ale wiemy, ze anemia związana z niedoborem żelaza nie zdarza się u koni, o ile nie wystąpi nagła utrata bardzo dużej ilości krwi. Nawet w przypadku utraty krwi, magazyny żelaza w końskiej śledzionie, wątrobie i szpiku kostnym mogą dość szybko zrównoważyć straty bez potrzeby suplementacji żelaza w dawkach większych niż występujące w normalnej diecie.
ŻELAZO JAKO TRUCIZNA: Koń potrzebuje żelaza, ale zdecydowanie nie jest tak, że im więcej tym lepiej. Znane są przypadki przewlekłego lub ostrego zatrucia żelazem, które spowodowało uszkodzenie wątroby i śmierć. Szczególnie wrażliwe są źrebięta, przystosowane przez naturę do bardzo efektywnego wchłaniania żelaza, jednak przypadki śmierci z tego powodu są opisane również u koni dorosłych.
Mniej tragiczne, ale bardziej znaczące dla każdego posiadacza konia są konsekwencje długoterminowego przedawkowania żelaza w mniejszym stopniu. Potwierdzono, że poziom żelaza w diecie przekraczający 400 ppm albo ponad 0.3 ppm w wodzie pitnej może powodować problemy zdrowotne. Te problemy są w znacznym stopniu spowodowane tym, ze nadmiar żelaza blokuje wchłananie miedzi i cynku. Żelazo jest też pro-oksydantem, co znaczy, że chętnie wchodzi w reakcje z tlenem i tworzy szkodliwe wolne rodniki – związki, którym brakuje elektronu, które atakują otaczające tkanki w poszukiwaniu stabilizacji chemicznej. Kiedy występuje wysoki poziom żelaza, pojawiają się problemy związane z niedoborami miedzi i cynku (choroby skóry, słabość ścięgien i więzadeł, wadliwa produkcja chrząstki stawowej, problemy z kopytami włącznie z ochwatem) oraz większe zapotrzebowanie na aktyoksydanty (witamina E, selen, mangan, miedź, cynk). Żelazo może wpływać toksycznie na funkcjonowanie mięśni ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na witaminę E i selen (patrz rozdział: Przypadek – przedawkowanie żelaza). Tak naprawdę przedawkowanie żelaza może SPOWODOWAĆ anemię przez upośledzenie wchłaniania (i niedobór) miedzi.
Jak często zdarza się to w rzeczywistości? Dopóki większa ilość lekarzy weterynarii nie zacznie zwracać uwagi na przedawkowanie żelaza, nie wiemy. Rozmawialismy z panem Mike’em Uckele z Uckele Animal Health i jego doradcą żywieniowym, Jackiem Groganem. Uckele wykonuje analizy mineralne włosa. Badanie, które mierzy poziomy minerałów we włosach daje znacznie dokładniejszy obraz wewnątrzkomórkowego i całkowitego stanu mineralnego organizmu niż badanie krwi (poziomy minerałów we krwi są zwykle ściśle kontrolowane przez mechanizmy regulujące organizmu i nie odzwierciedlają stanu ogólnego konia). Podwyższony poziom żelaza jest jedną z częściej spotykanych nieprawidłowości wykrywanych w tych badaniach, towarzyszy mu zgodnie z przewidywaniami obniżony względem normy poziom cynku i miedzi.
ZAWARTOŚĆ ŻELAZA W POPULARNYCH PASZACH
Dzienne zapotrzebowanie 40 ppm (ok 400 mg/dzień)
PaszaPPMLucerna (w czasie kwitnienia)-205 17% mączka z lucerny ( alfalfa meal)- 405 Bahia (gatunek trawy)-54.1 Jęczmień-75-85 Słoma jęczmienna- 183 Owies - 36 Wysłodki buraczane - 267 Produkty uboczne przemysłu piwowarskiego - 245 Stokłosa (gatunek trawy) - 80 Kukurydza- 31 Wiechlina (gatunek trawy) - 180 Melasa buraczana - 68 Kupkówka (gatunek trawy) - 76-83 Otręby ryżowe - 207 Tymotka (gatunek trawy) - 184-203 Sorgo - 57 Mączka sojowa - 165 Słoma pszeniczna - 143-Otręby pszenne - 145
SUPLEMENTY MINERALNE: fosforan wapnia 6,000 - 14,000 ppm
UWAGA: Poziomy mogą być znacząco wyższe, zależnie od gleby.
PRZYPADEK – PRZEDAWKOWANIE ŻELAZA
Briar by sześcioletnim koniem wyścigowym z niesamowitym sercem i wolą walki, ale też wieloma problemami zdrowotnymi. Miał skłonność do suchości skóry i infekcji skórnych, powtarzające się zapalenia ścięgien i mięśnia międzykostnego i mięśniochwaty. Miał tez dziwne odbarwienia czarnej grzywy i ogona, które były wyraźnie zrudziałe, jak u koni wystawionych na intensywne słońce w lecie.
Te problemy początkowo nie były wiązane ze sobą i koń mimo tego z sukcesami startował, zanim został poddany programowi suplementacji wysokimi dawkami witaminy C, w nadziei na poprawę stanu ścięgien i więzadeł. Przez następnych kilka tygodni jego stan stopniowo się pogarszał, zmniejszała się wydajność i narastały problemy z mięśniami. Jego pełen dobrej woli trener pomyślał, że moze to anemia i podał mu „strzał” z roztworu żelaza przeznaczonego dla anemicznych prosiąt (anemia spowodowana niedoborem żelaza jest często spotykanym problemem u prosiąt). To tylko przyspieszyło pogarszanie stanu konia. Problemy skórne, ścięgnowe i mięśniowe - wszystkie się zaostrzyły.
Kiedy weterynarz prowadzący Briara dowiedział się o jego przypadku i pogorszeniu po podaniu żelaza, zlecił badanie poziomu żelaza i ferrytyny we krwi – okazały się być silnie podwyższone. Witamina C, która dostawał, najwyraźniej spowodowała uruchomienie zmagazynowanego w tkankach żelaza, co doprowadziło do zaostrzenia objawów przedawkowania żelaza (witamina C ma dowiedzione takie działanie również u innych gatunków). Poprawa stanu konia nastąpiła, kiedy dostał suplement o wysokiej zawartości witaminy E, selenu, manganu, cynku i miedzi (Opt-E-Horse, Maddy Nutrition). Nadwrażliwość na nadmiar żelaza pozostanie z tym koniem do końca życia, będzie on wymagał ścisłego monitorowania poziomu żelaza w diecie i odpowiedniej suplementacji, żeby zwalczać jego nadmiary.
UWAGA: Przedawkowanie żelaza może być u ludzi leczone z użyciem substancji chelatujących – leków, które wiążą nadmiarowe żelazo tak, ze ciało może je wydalić. Nie było jednak badań w tym kierunku na koniach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Boubi
Melka i rżysko jest ponad wszystko ;)


Dołączył: 24 Maj 2007
Posty: 4504
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Raciborz-Lozanna

PostWysłany: Czw 20:44, 07 Kwi 2011    Temat postu:

Tak sobie mysle, ze pewnie sa jakies "normy" tzw prawidlowej morfologii i biochemii krwi u koni... Jesli zas sa jakies normy - to warto byloby sie dowiedziec jakie wartosci ma np krew Forta i dlaczego wet stwierdzil anemie???
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Forkate



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 3332
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:47, 07 Kwi 2011    Temat postu:

Czekam na wyniki z żelaza, podam jak tylko dostanę.
Wetka stwierdziła na szczęście lekką anemię, więc nie ma tragedii, chociaż ja oczywiście spanikowałam, a pewnie sama mam Mruga
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Forkate



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 3332
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 15:37, 09 Kwi 2011    Temat postu:

Skanu wyników jeszcze nie mam, ale uzyskałam telefoniczną informację o parametrach i poziomie wyników, no i wydedukowałam, że anemia (lekka, przypominam Mruga ) została stwierdzona na podstawie niedoboru żelaza (więc chyba o przedawkowaniu nie ma mowy?), erytrocytów i hemoglobiny. Reszta wyników jest jak najbardziej w porządku (no oprócz tego magnezu), dlatego też zastosujemy zwykłe witaminy, które zamówiłam i dojdą już w poniedziałek Mruga
Edit: Aha, no i sprawa oczywista - za miesiąc powtarzamy badanie krwi.
Aha 2: Fort dostał też jakieś holenderskie chyba witaminy w zastrzyku, pani wet się zlitowała i dała nam gratis Mruga


Ostatnio zmieniony przez Forkate dnia Sob 15:40, 09 Kwi 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krystyna



Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 1400
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: mazowsze

PostWysłany: Sob 22:05, 09 Kwi 2011    Temat postu:

Forkate a jakie są te zwykle witaminy, ktore dojdą w poniedziałek? Wesoly
Zdradzisz tajemnicę Wesoly
Junakowi też się zdarzało mieć anemię, niewielką i też badania ewidentnie wykazywały niedobór żelaza, przy reszcie w normie lub przy małym braku fosforu.
Poza witaminami i musli najbardziej pomagała mu trawa ale na nią jeszcze chwilę trzeba poczekać. Wesoly
Ciekawe z tą anemią i niedoborem żelaza może to akurat rocznik 92 tak ma mysl Mruga
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Forkate



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 3332
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:29, 09 Kwi 2011    Temat postu:

Pisząc "zwykłe" miałam na myśli nieukierunkowane na jakiś konkretny pierwiastek, po konsultacji z wetką zamówiłam Chevinal, który podawałam zimą Mruga
Coś ten rocznik szwankuje z tymi niedoborami, ale za to jak wygląda Mruga


Ostatnio zmieniony przez Forkate dnia Sob 22:30, 09 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Boubi
Melka i rżysko jest ponad wszystko ;)


Dołączył: 24 Maj 2007
Posty: 4504
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Raciborz-Lozanna

PostWysłany: Sob 23:25, 09 Kwi 2011    Temat postu:

No to jak z ta anemia i zelazem????? zawstydzony uuu
Anemia jest z przedawkowania czy z niedoboru???? Juz nic nie kumam..... Kwadratowy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Forkate



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 3332
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:28, 09 Kwi 2011    Temat postu:

Boubi, my mamy z niedoboru Mruga Jak byk mniej niż być powinno.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
martik
-admin z przypadku-


Dołączył: 17 Lis 2005
Posty: 9231
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Czekolandia
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 23:04, 12 Kwi 2011    Temat postu:

U nas badanie krwi to bagatelka 75 Euro do bani Znow pojde z torbami...
Dzis dostalam wyniki- zrobilismy badanie podstawowe + ta biochemie, o ktorej pisala Forciakowa.
Wyniki w sumie niezle ale niestety nie idealne Smutny Cura ma lekka anemie, nieznacznie obnizona odpornosc i zwiekszona ilosc enzymow w miesniach w wyniku ich uszkodzenia/zmeczenia.
Pani wetka napisala, ze oslabienie i brak energii wynikaja ze zmiany siersci oraz zmeczenia miesni. Wykryte zmiany w wartosciach nie sa wysokie- wystarczy dosuplementowac mineralami i witaminami.
Na pierwszy ogien idzie watroba (kuracja 5 dniowa), po to aby lepiej byly przyswajane mineraly i witaminy. Potem suplement zwiekszajacy ilosc czerwonych krwinek i rownolegle do tego podawany przeze mnie mix ze Stanow (bo tam jest biotyna i wszystkie potrzebne pierwiastki).
Cura ma miec przez najblizszy okres nieco lzejsze treningi. No i musze sie zastanowic co zrobic z niedoborem magnezu...
Ech, niby dobrze jest robic badania ale potem pozostaje czlowiekowi pustka w portfelu i metlik w glowie, bo sie martwi, czy podjete dzialania poprawia stan zdrowia zwierzaka... Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Forkate



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 3332
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 8:49, 13 Kwi 2011    Temat postu:

Uh la la Martik, no to możemy sobie podać ręce Mruga
Ale trzeba spojrzeć na to z drugiej strony, a mianowicie takiej, że badania zrobiłyśmy w kluczowym dla konich momencie - czyli przesilenia wiosennego i zmiany sierści. Mój już wprawdzie ma dosłownie reszteczki, ale dość długo to trwało. Przypuszczam, że jakby teraz zrobić całej stajni takie badanie, to połowa miałaby anemię. Z drugiej strony jednak należy dbać, żeby tego nie było - bo konie faktycznie są mniej wydajne, szybciej się męczą, ze zrozumiałych powodów.
Widzę, że i u Was magnez...
Kiedy powtórka badań?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
martik
-admin z przypadku-


Dołączył: 17 Lis 2005
Posty: 9231
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Czekolandia
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:07, 13 Kwi 2011    Temat postu:

Tak Kate, wetka wyraznie napisala, ze oslabienie wynika ze zmiany siersci. Cura ma juz w 90% letnia.
Dodatkowo mysmy zaczely dosc mocne treningi, co przy oslabionym organizmie skutkuje niedoborem witamin, mineralow / nadmiarem enzymow.
Teraz ze spokojem trzeba przejsc kuracje suplementacyjna i czekac na efekty.
Kolejne badanie zrobie pewno za jakis miesiac-dwa.

Edit:No niestety, suplement zawiera zelazo... Cura bedzie dostawala [link widoczny dla zalogowanych] i cos na watrobe o nazwie Hetaren (niestety nigdzie nie moge znalezc opisu).


Ostatnio zmieniony przez martik dnia Śro 11:02, 13 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Forkate



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 3332
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:32, 13 Maj 2011    Temat postu:

Po powtórnych badaniach zarówno morfologia, jak i magnez i żelazo u Forta są w normie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stajenka Strona Główna -> Boks 2: AMBULATORIUM Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin