|
Stajenka Miejsce, którego nam brakowało :)
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
szalonaisa
Jestem szalona... mówią mi ;)
Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 2495
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: Gdzie wiatr poniesie :)
|
Wysłany: Śro 20:13, 20 Cze 2007 Temat postu: Konkurencje Polskiej Ligi Western i Rodeo |
|
|
Reining – jest konkurencją sędziowaną, mającą na cel zaprezentowanie możliwości sportowych konia westernowego na arenie. W konkurencji reining zawodnicy muszą przejechać jeden z kilku zatwierdzonych schematów. Każdy ze schematów składa się z małych wolnych kół, dużych szybkich kół, lotnych zmian nogi w galopie, cofania.
Wymagania sędziów dotyczące oceny koni reiningowych, bazują na wykonaniu grup manewrów, zapisanych w każdym schemacie przejazdu. Wszystkie schematy reiningowe podzielone są na siedem lub osiem grup manewrów.
Working Cow Horse – jest konkurencją sędziowaną, mającą na celu zaprezentowanie możliwości sportowych konia westernowego na arenie w przejeździe reiningowym i w pracy z bydłem.Zarówno część dotycząca pracy z bydłem jak i część dotycząca ujeżdżenia western są tak samo ważne. Wysoka ocena pracy z bydłem bazuje na efektach kontroli konia, który posiada lepszy „krowi zmysł” oraz naturalną umiejętność pracy z bydłem, bez widocznego stosowania pomocy przez zawodnika.Stosuje się jeden z ośmiu schematów przyjętych przez PLWiR specjalnie dla tej konkurencji. Wybór schematu należy do sędziego zawodów. Każdy zawodnik jedzie ten sam schemat.
Właściwy przejazd w trakcie pracy z bydłem charakteryzuje się tym, że zawodnik najpierw wystarczająco długo trzyma cielaka w miejscu na określonym końcu areny. W ten sposób pokazuje umiejętności dosiadanego przez siebie konia, wystarczające, aby nie dopuścić do ucieczki cielaka. Następnie zawodnik powoduje, że cielak biegnie wzdłuż ogrodzenia areny. Cielak powinien wykonać przy ogrodzeniu przynajmniej jeden zwrot w każdym z kierunków. Na końcu jeździec prowadzi cielaka na środek areny i wykonuje z nim koła, przynajmniej po jednym w każdym z kierunków (ósemka)
Western Riding - jest to konkurencja, w której oceniane są chody konia, lotne zmiany nogi w galopie, jego odpowiedzi na pomoce jeździeckie, ogólne zachowanie i chęć do pracy. Koń powinien iść w dobrym tempie, z dobrym i swobodnym ruchem. Koń powinien wykazywać się naturalnie rozluźnioną pozycją głowy, która pokazuje jego odpowiedź na działanie ręki jeźdźca, z umiarkowanym wygięciem w potylicy. Koń powinien być prowadzony na lekkim kontakcie lub na odpowiednio luźnej wodzy. Koń powinien przejść nad drągiem zarówno w kłusie jak i galopie bez przerwania chodu lub drastycznej zmiany wykroku.Sędzia wybiera jeden z czterech schematów przejazdu.
Trail – konkurencja techniczna, wymagająca skupienia i precyzji zarówno od konia, jak i jeźdźca. Jeździec pokonuje przeszkody, które może spotkać na co dzień. Na torze musi być min. 6 przeszkód. Trzy przeszkody są obowiązkowe – pokonanie bramki, cofanie między min. trzema markerami i przejazd przez min 4 drągi (mogą one być ułożone w prostej linii, w zygzak lub podniesione). Reszta to przeszkody z listy przeszkód dowolnych (czyli np. woda, przenoszenie przedmiotów, przejazd przez drewniany mostek, side pass i inne).Polega ona na ocenie konia pokonującego przeszkody; w ocenie tej brany jest pod uwagę sposób ich pokonania, odpowiedź na pomoce jeźdźca oraz jakość ruchu konia. Wysoko ocenia się konie pokonujące przeszkody w dobrym stylu i tempie, o ile szybkość pokonywania przeszkód nie wpływa na poprawność wykonywanego manewru. Wysoko punktuje się także konie skoncentrowane na manewrze i, o ile przeszkoda na to pozwala, wybierające optymalny sposób pokonania przeszkody.
Punktacja zostaje obniżona za zbędne opóźnienie w podejściu do przeszkody lub wykonaniu manewru, a także za nienaturalny wygląd konia w trakcie pokonywania przeszkody.
Team Penning – jest to konkurencja limitowana czasem. W Polsce przyjmujemy czas 150s. Trzyosobowy zespół musi odciąć od stada i zapędzić do zagrody 3 sztuki bydła (cielaki) oznaczone w identyczny sposób numerami lub kolorowymi obrożami na szyjach. Zwycięża drużyna z najkrótszym czasem i trzema zapędzonymi cielakami. Zespól musi otrzymać ostrzeżenie o upływającym limicie czasowym na 30 sekund przed końcem wyznaczonego czasu. W przypadku braku powyższego ostrzeżenia może na wniosek drużyny zostać powtórzony „przejazd”. W przypadku wniosku o powtórkę cielaki muszą zostać ponownie ustalone i powtórka odbywa się w kolejności ustalonej przez sędziego.Jeżeli 4 lub więcej cielaków kiedykolwiek przejdzie linie startu wtedy drużynie nie zostanie zaliczony czas – no time. Jakakolwiek część ciała 4 cielaka, jeżeli znajdzie się za linią spowoduje nie zaliczenie drużynie czasu – no time.
Barrel Racing – popularnie znany pod nazwą wyścig wokół 3 beczek. Konkurencja dynamiczna i bardzo widowiskowa. Jeździec musi przejechać wokół każdej beczki ustawionej w wierzchołkach trójkąta równoramiennego, w jak najkrótszym czasie. Zawodnikowi do uzyskanego czasu dolicza się 5 sekund karnych za każdą przewróconą beczkę i zgubiony kapelusz. Dotknięcie beczki, uwzględniając przytrzymanie jej przed wywróceniem, jest dozwolone.Przejechanie wokół beczek niezgodnie z opisanym schematem skutkuje nie zaliczeniem czasu.
Pole Bending – popularnie znany pod nazwą wyścig wokół tyczek. Konkurencja równie widowiskowa jak Barrel Racing, ale bardziej wymagająca dla konia, który musi praktycznie co dwa foulé w galopie wykonać lotną zmianę nogi. Start lotny. Tor składa się z 6 tyczek, ustawionych w odległości 6, 4 m od siebie. Zawodnik może rozpocząć przejazd z prawej lub lewej strony i dalej kontynuować odpowiednio slalomem.Strącenie tyczki powoduje przyznanie 5s. karnych. Jazda niezgodna ze schematem powoduje nie zaliczeniem czasu. Zawodnik może dotknąć tyczek ręką w czasie przejazdu.Zawodnik otrzymuje 5s. karnych jeśli w trakcie przejazdu zgubi kapelusz lub kask ochronny.
Stake Race -jest to konkurencja rozgrywana na czas tylko dla kategorii juniorów.Zawodnicy jadą według określonego schematu pomiędzy markerami i tyczkami.5-cio sekundowa kara zostanie doliczona zawodnikowi, któremu spadnie kapelusz lub kask w czasie kiedy zawodnik znajduje się na arenie.
Ominięcie przez zawodnika oznaczonej markerami linii startu i mety będzie skutkowało nie zaliczeniem czasu.Nie przecięcie linii środkowej pomiędzy markerami przed nawrotem przy drugiej tyczce oraz po zwrocie na drugiej tyczce będzie skutkowało nie zaliczeniem czasu.Przewrócenie markera lub tyczki skutkuje nie zaliczeniem czasu
Western Pleasure – tu ocenia się głównie konia .Dobrego konia do konkurencji pleasure cechują płynne chody, naturalne ułożenie ciała i efektywny, swobodny wykrok we wszystkich chodach. Jego ruch powinien być płynny, zrównoważony o dobrej kadencji. Oceniając konia ważna jest jakość chodów i ich niezmienność. Koń powinien nieść szyję i głowę w naturalny sposób, z potylicą na poziomie kłębu lub nieco powyżej niego Głowa nie powinna być ustawiona za pionem dając wrażenie braku komfortu, ani też przed pionem, co pokazuje opór przed wędzidłem; głowa powinna być w jednakowej pozycji, nos lekko przed pionem, a koń powinien być uważny i spokojny. Należy jechać na stosunkowo luźnych wodzach tak, by zachować lekki kontakt z pyskiem konia. Podczas zmian chodów koń powinien chętnie odpowiadać na pomoce i zachowywać płynność ruchu Najwyżej ocenia się konie płynne w ruchu, zrównoważone i chętne do pracy, sprawne fizycznie i wygodne dla jeźdźca. Konkurencja niezwykle barwna ze względu na zdobiony rząd oraz ubiór jeżdźca.
Cutting -jest to konkurencja z bydłem - zawodnik ma za zadanie oddzielić ze stada sztukę bydła i następnie uniemożliwić jej powrót do niego."Cutting to wycinanie cielaka ze stada i utrzymywanie go w środkowej części areny przez konia, na którego można oddziaływać tylko za pomocą dosiadu". Tak można określić najogólniej definicję cuttingu. Zawodnik musi wjechać spokojnie w stado, tak by nie wprowadzić wśród bydła zamieszania, a następnie oddzielić wybranego cielaka od reszty. Odcięty cielak powinien zostać ustawiony na środku areny. W tym momencie koń i byczek stają naprzeciwko siebie - zaczyna się swoisty taniec połączony z pokrzykiwaniami jeźdźców i głośnymi reakcjami publiczności. Cielak za wszelką cenę próbuje dostać się do stada, a koń blokuje mu drogę powrotu. Rzecz w tym, żeby koń pracował sam, bez żadnej pomocy ze strony jeźdźca. Każdorazowe użycie wodzy czy innych pomocy w celu kierowania konia kończy się przyznaniem punktów karnych. Wodze muszą być trzymane w jednej ręce, druga ręka najczęściej służy przytrzymywaniu się rożka (hornu) przy nagłych zwrotach.Zawodnik musi zaprezentować swoje i konia umiejętności w ciągu 150 sekund. W tym czasie wycina on ze stada średnio dwie lub trzy sztuki bydła. Zakłada się, że jeżeli jeden z zawodników, oddzielając dwie sztuki, zaprezentuje się równie dobrze, co zawodnik, który w tym samym czasie odciął trzy cielaki, to lepszy wynik powinien uzyskać ten pierwszy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zawodnik odcinający dwie sztuki bydła mniej czasu z przepisowych 2, 5 minuty spędza w stadzie.
Western Horsemanship -konkurencja ta (rozgrywana tylko wśród juniorów) ma na celu ocenę umiejętności jeźdźca pozwalających mu na precyzyjne wyegzekwowanie od konia manewrów wybranych przez sędziego, przy czym jeździec powinien zachować zrównoważoną, funkcjonalną i ogólnie prawidłową pozycję w siodle. Idealny przejazd w tej konkurencji polega na dokładnym wykonaniu schematu przy pełnym zgraniu zawodnika z koniem, przy czym każdy manewr wykonywany jest z użyciem jak najdelikatniejszych pomocy.
Skala punktacji wynosi od O do 20, wraz z punktami połówkowymi, z czego 10 punktów przyznaje się za ogólną prezentację jeźdźca i konia, a kolejne 10 punktów - za wykonanie schematu.
Alley – Jest to konkurencja rozgrywana na czas. Limit czasowy wynosi 90 sekund.Zawodnik ma prawo do dwóch przejazdów. Czas lepszego przejazdu jest zaliczany jako wynik końcowy.Zawodnik ma za zadanie przeprowadzenie jednej sztuki bydła po trasie, która jest wytyczona trzema bramkami, zgodnie ze schematem. Szerokość bramek 3 metry i trzecia oddalona od ogrodzenia o 3 metry.Zasadą jest, że zaliczona bramka przestaje istnieć i cielak może przebiegać ją w dowolnym kierunku , dowolną ilość razy.Czas zostaje zatrzymany gdy zwierzę po zaliczeniu wszystkich trzech bramek zostanie zapędzone do zagrody
Calf roping – jest to konkurencja rozgrywana na czas. Limit czasowy wynosi 30 sekund i w tym czasie zawodnik ma prawo do jednego rzutu.Jeździec startuje po wypuszczeniu cielęcia z ogrodzenia i chwyta je na lasso za kark lub rogi; zwierzę, w momencie rzutu musi być w ruchu , po złapaniu zwierzęcia drugi koniec lassa należy puścić na ziemię; czas zostaje zatrzymany gdy jeżdziec odrzuci lasso i zeskoczy z konia na ziemię.
Zmodyfikowany Steer wrestling – cielakowi, przed wypuszczeniem na arenę, zawiązuje się luźno na karku papierową wstęgę; jeździec startuje w chwili, gdy zwierzę przekroczy bramkę corralu; zawodnik ma 2 min. na zerwanie wstęgi; przy zrywaniu wstęgi jeździec nie może dotykać ziemi, a zwierzę musi być w ruchu;
Steer wrestling – w tej dyscyplinie startuje dwóch jeźdźców – łapacz (wrestler) i drugi jeździec w roli pomocnika; obaj zawodnicy startują równocześnie po obu stronach cielaka, pomocnik kontroluje zwierzę, aby nie odkoczyło w bok; łapacz chwyta cielę za rogi, za kark lub za łeb; następnie zeskakuje z konia, zatrzymuje i przewraca cielę na bok; łapacz podczas chwytu zwierzęcia nie może dotykać ziemi, a zwierzę musi być w ruchu. Limit czasowy 90 sekund.
Hats -Jest to konkurencja szybkościowa rozgrywana systemem pucharowym. Udział w niej biorą dwaj jeźdźcy równocześnie. Jeżeli w konkurencji bierze udział więcej niż dwóch jeźdźców następuje losowanie par.
Awansuje do następnej rundy zawodnik szybszy.W finale rozgrywka toczy się do dwóch wygranych biegów.Po przeciwległej stronie areny umieszcza się dwie beczki oddalone od siebie o 8 metrów i od końcowego ogrodzenia o min. 5, 4 metra.Start następuje na znak sędziego z punktu start-meta w kierunku beczki z kapeluszem, który należy podnieść i założyć na głowę.Metę trzeba przekroczyć ze swoim kapeluszem na głowie, inaczej następuje dyskwalifikacja.
Ribbon Race -jest to konkurencja zespołowa (dwóch zawodników) rozgrywana na czas.Zawodnicy mają prawo do dwóch przejazdów. Czas lepszego przejazdu jest zaliczany jako wynik końcowy.Jeźdźcy w czasie jazdy trzymają między sobą karton o długości maksymalnej 0, 75 metra.Zadaniem zawodników jest objechanie z trzymanym kartonem beczki umieszczonej po przeciwległej stronie areny i powrót na linię start - meta.Warunkiem zaliczenia czasu jest nieprzerwanie kartonu i nie wypuszczenia go z rąk przez zawodników.Beczka umieszczona jest w odległości min 5, 4 metra od ogrodzenia.Przy uzyskaniu jednakowego czasu przez dwa lub więcej zespołów, zarządza się dogrywkę
Superhorse -jest to konkurencja łącząca w sobie elementy Traila, Reiningu, Western Pleasure i Western Riding.Zawodnicy jadą jeden z trzech zatwierdzonych schematów.
tekst & zdjęcia: Marek Godzina
[link widoczny dla zalogowanych]
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
hugh_h
Nie kapelusz zdobi kowboja ;)
Dołączył: 21 Gru 2005
Posty: 966
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: k.Radzymina Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pią 17:24, 22 Cze 2007 Temat postu: |
|
|
fajnie to kto w czym zaczyna startować ??
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
szalonaisa
Jestem szalona... mówią mi ;)
Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 2495
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: Gdzie wiatr poniesie :)
|
Wysłany: Pią 21:55, 22 Cze 2007 Temat postu: |
|
|
Ja mogę startować w rozjeżdżaniu beczek i łamaniu tyczek
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Iburg
Lubię rude... Konie i koty :P
Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 7752
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: Rybnik
|
Wysłany: Pią 22:20, 22 Cze 2007 Temat postu: |
|
|
Ta dziedzina jeździectwa robi sie coraz bardziej popularna, a na pewno jest bardzo widowiskowa. Świetnie to napisalaś.
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
hugh_h
Nie kapelusz zdobi kowboja ;)
Dołączył: 21 Gru 2005
Posty: 966
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: k.Radzymina Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pią 23:04, 22 Cze 2007 Temat postu: |
|
|
szalonaisa napisał: | Ja mogę startować w rozjeżdżaniu beczek i łamaniu tyczek |
czyli co barrel crashing i pole breaking
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|