Forum Stajenka Strona Główna Stajenka
Miejsce, którego nam brakowało :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Konie trakeńskie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stajenka Strona Główna -> Boks 1: BIEGALNIA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Przecław
Ogólnie wole ciemne konie ;)


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 1461
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik

PostWysłany: Pon 10:48, 11 Gru 2006    Temat postu:

:D hehe, no fajnie że o trakenach będzie :D

Fajnie że ktoś wkleił te zdjęcia, ale ogłoszenie chyba już nieaktualne, bo podobno Dolnik padł. A stąd został sprzedany jako ogier, podobno później wykastrowany, chociaż zupełnie nie wiem czemu Smutny
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ada
Dawniej Floppy...


Dołączył: 16 Cze 2006
Posty: 1398
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:22, 11 Gru 2006    Temat postu:

Trochę pogrzebałam w sprawie trakenów i wielkopolaków, znalazłam taki oto fajny artykuł na Hatatitli:
Historia
Rasa wielkopolska powstała z połączenia koni rasy trakeńskiej i koni wschodniopruskich. Jest to stwierdzenie uproszczone, bowiem niektóre źródła podają (podręcznik "Zootechnika", T. 2, wyd. V, Warszawa 1984 r., pod red. Horszczaruk, Raczyk, Żebrowski), iż hodowlę koni nazywanych współcześnie wielkopolskimi próbowano przez wiele lat prowadzić w trzech oddzielnych grupach rasowych. Pierwszą z nich stanowiły konie poznańskie, hodowane w stadninach państwowych oraz w chowie masowym na terenie byłych województw poznańskiego i bydgoskiego. W rejonie tym prężnie działały stadniny w Iwnie, Mieczownicy, Pępowie, Posadowie, Racocie i Żołędnicy. Hodowla poznańska, zwłaszcza terenowa (dziś napisalibyśmy po prostu: prywatna), opierała się początkowo głównie na koniach miejscowych, które następnie zaczęto ulepszać ogierami trakeńskimi i wschodniopruskimi, a później mazurskimi.

Jak podają niektóre podręczniki ("Hodowla koni" Zwolińskiego), zorganizowana hodowla koni w Wielkopolsce datuje się od czasów założenia Państwowego Stada Ogierów w Sierakowie w 1829 r. Następnie w 1885 r. zostało założone stado w Gnieźnie, a w 1897 r. w Starogardzie. Z użyciem ogierów trakeńskich, wschodniopruskich, beberbeckich, a częściowo pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej, na podłożu miejscowych, krajowych koni w dużym stopniu uszlachetnionych już krwią orientalną, wytworzono typ konia kawaleryjskiego, zdolnego jednocześnie do pracy na roli i w lekkim zaprzęgu. W końcu XIX w. ustalił się koń zbliżony wyglądem do konia wschodniopruskigo, co prawda mniej rosły, ale za to bardziej suchy, o mniejszych wymaganiach paszowych i lepiej nadający się do pracy zaprzęgowej. W 1900 r. ukazał się pierwszy, a w 1911 r. drugi tom Poznańskiej Księgi Stadnej dla Szlachetnej Półkrwi, wydany przez ówczesny Związek Hodowców Konia Szlachetnego. Pierwsza wojna światowa dokonała stosunkowo niedużych zniszczeń w pogłowiu hodowlanym koni w Poznańskiem. Jednak okazało się, że ten typ konia jest mniej wytrzymały, a więc mniej przydatny w kawalerii od koni z terenów wschodnich. Stąd gruntowna zmiana w hodowli, zmierzająca do wytworzenia konia bardziej wytrzymałego, ale i kalibrowego. Na masową skalę zaczęto używać ogierów pełnej i czystej krwi. W tym czasie powstało wiele znanych linii hodowlanych, a w 1935 r. ukazał się pierwszy tom Poznańsko-Pomorskiej Księgi Stadnej Koni Półkrwi Angielskiej, Półkrwi Anglo-arabskiej i Półkrwi Arabskiej. Po II wojnie ocalało z tej hodowli jedynie niewiele klaczy zarodowych u drobnych hodowców oraz nieco młodzieży stadninowej, z których została odbudowana powojenna hodowla elitarna.

Drugą grupę koni, które dały początek współczesnym koniom wielkopolskim, stanowiły konie zgrupowane w stadninach mazurskich. Materiałem wyjściowym były tam prawie wyłącznie konie trakeńskie i wschodniopruskie. Konie urodzone w tych stadninach nazywano już końmi mazurskimi. Hodowla mazurska odgrywała na początku rolę wiodącą w stosunku do hodowli poznańskiej. Była ona prowadzona tylko w stadninach państwowych: Liskach, Plękitach, Rzecznej, Kadynach. To tylko najważniejsze ze stadnin, które przetrwały najdłużej.

Odrębną grupę stanowiły konie hanowerskie, pomorskie gryfy (pochodne hanowerów) oraz najcięższe klacze wschodniopruskie. Konie te gromadzono w Kadynach koło Elbląga i w Nowielicach w województwie szczecińskim. Konie te, zwłaszcza hodowane w SK Nowielice, reprezentowały typ najbardziej odpowiadający współczesnym wymaganiom stawianym koniom sportowym do skoków przez przeszkody. Niestety, na początku lat 60. XX w. zlikwidowano hodowlę koni tego typu w Nowielicach, Kadyny natomiast przestawiono na produkcję koni w typie zbliżonym do mazurskich. W 1968 r. SK Nowielice została ponownie ukierunkowana na hodowlę koni sportowych.

Rola koni trakeńskich
Trakeny wywarły niezaprzeczalnie największy wpływ na rozwój rasy wielkopolskiej. Hodowano je ponoć już w XIII w. przez Krzyżaków w Prusach Wschodnich, którzy krzyżowali miejscowe konie Schwieken z ogierami orientalnymi. W 1732 r. utworzono Główną Królewską Stadninę w Trakenach, dostarczającą przede wszystkim koni kawaleryjskich i niezawodnych koni roboczych. Wschodniopruskie Towarzystwo Ksiąg Stadnych założone w 1888 r. w Królewcu opracowało program hodowlany dla koni tej rasy, opierający się na zasadach czystości rasy. Do końca 1945 r. hodowla koni trakeńskich służyła miejscowej hodowli chłopskiej, dostarczając jej doskonałych reproduktorów. Przed zajęciem Prus Wschodnich przez Rosjan wyprowadzono do Niemiec 800 klaczy i 45 ogierów, które stały się bazą hodowli koni trakeńskich w Niemczech po II wojnie światowej. Hodowla koni trakeńskich w Niemczech jest kontynuacją programów hodowlanych z dawnych Prus Wschodnich. Poza Niemcami 30 innych państw hoduje obecnie konie trakeńskie, zgodnie z surowymi regułami czystości rasy i na podstawie umów niemieckiego Związku Trakeńskiego z lokalnymi związkami krajowymi, mając prawo używania dla swych koni nazwy koni trakeńskich.

Reasumując, koń wielkopolski jest mieszanką powstałą na ziemiach zaboru pruskiego z zastosowaniem ras niemieckich - trakeńskiej i wschodniopruskiej, beberbeckiej, oldenburskiej, meklemburskiej i innych. Ośrodkami hodowlanymi, najbardziej znanymi na terenie naszego kraju były stada ogierów w Sierakowie, Gnieźnie i Starogardzie. Rasę uszlachetniano pełną krwią angielską, czystą krwią arabską, półkrwią angielską i angloarabską. Po zakończeniu II wojny światowej na terenach dawnych Prus Wschodnich pozostała stawka koni trakeńskich i wschodniopruskich, które były nadal hodowane pod nazwą koni mazurskich, zaś na terenie Wielkopolski prowadzono hodowlę lżejszych, bardziej szlachetnych koni poznańskich, z większym dolewem krwi angloarabskiej i półkrwi angielskiej. W 1962 r. połączono obydwie odmiany pod wspólną nazwą koni wielkopolskich.

Była to decyzja nie hodowlana, lecz stricte administracyjna. Otóż na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 27 grudnia 1962 roku w sprawie ksiąg zwierząt zarodowych w naszym kraju jest prowadzona księga stadna koni rasy wielkopolskiej. Należy podkreślić sprawę ciekawą, aczkolwiek przemilczaną, że warunki wpisu do I tomu tej księgi były identyczne z tymi, które obowiązywały przy wpisie do księgi koni trakeńskich. Zasada czystości rasy, obowiązująca przy wpisie do księgi koni trakeńskich powoduje, iż mogą tam figurować tylko te konie, które do szóstego pokolenia wstecz mają w swoim rodowodzie wyłącznie przodków rasy trakeńskiej, wschodniopruskiej lub ras czystych (xx, oo, xxoo). Nie ma wpływu na to ani miejsce przyjścia na świat źrebaka, odpowiadającego tym "rygorom", ani nazwa lokalna, nadana rasie. Stąd wynika istotny wniosek - większość polskich koni, zwanych wielkopolskimi, odpowiada warunkom wpisu do ksiąg stadnych koni rasy trakeńskiej. Obecnie taka księga w naszym kraju nie funkcjonuje, lecz decyzją Polskiego Związku Hodowców Koni w VI tomie księgi koni rasy wielkopolskiej, konie tej rasy, spełniające warunki wpisu również do księgi koni trakeńskich, zostały wyszczególnione przez dodanie informacji, iż są to konie pochodzenia trakeńsko-wschodniopruskiego. Zabiegał o to, utworzony jako stowarzyszenie w 1993 r., Związek Hodowców i Przyjaciół Wschodniopruskiego Konia Pochodzenia Trakeńskiego (w skrócie Związek Trakeński w Polsce - ZTwP), którego ostatecznym celem jest stworzenie odrębnej księgi koni trakeńskich. Dyskusja, jaka toczy się od długiego już czasu w środowisku hodowców koni, mająca swe odbicie również na łamach prasy końskiej i jeździeckiej, musi się zakończyć w konstruktywny sposób. Wolny rynek z pewnością wskaże i kierunki rozwoju naszej hodowli w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na konkretny towar, i wymusi pewne racjonalne decyzje. Rozstrzygnięcie tego sporu na korzyść zwolenników hodowli konia trakeńskiego w Polsce w oparciu na zasadzie czystości rasy wydaje się kwestią czasu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nongie



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 9086
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: woj.opolskie

PostWysłany: Pon 12:34, 11 Gru 2006    Temat postu:

Hmm... czy ktoś z Was potrafiłby dziś odróżnić typ poznański od mazurskiego?
Tak na oko, nie mając papiera w ręku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ada
Dawniej Floppy...


Dołączył: 16 Cze 2006
Posty: 1398
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:34, 11 Gru 2006    Temat postu:

Przecław napisał:
A stąd został sprzedany jako ogier, podobno później wykastrowany, chociaż zupełnie nie wiem czemu Smutny


Dolnik był delikatnie mówiąc niegrzeczny i miał zapędy wampira, nowy właściciel zdecydował się go wykastrować, ze względów bezpieczeństwa, po kastracji koń stał się tzw. "miśkiem" i praca przy nim przestała być ryzykowna. Wiadomości na temat Dolnika mam od dziewczyny, która była w tej samej stajni do której trafił Dolnik, potem znowu go sprzedano do bodajże Plejady.

tu jest link do pochodzenia Dolnika, faktem jest że miał bardzo ciekawy rodowód:
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Przecław
Ogólnie wole ciemne konie ;)


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 1461
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik

PostWysłany: Pon 13:00, 11 Gru 2006    Temat postu:

Floppy napisał:

Dolnik był delikatnie mówiąc niegrzeczny i miał zapędy wampira


A to dobre lol Lepszego dżołka nie słyszałam. lol hehe. To jakoś dziwne, bo nam nigdy nie sprawiał żadnych problemów. Pomimo, że ogier, na kobyły wogóle nie reagował, w obsłudze grzeczny i nawet nie gryzł. Jedyne co, to nie akceptował innych koni ze sobą na padoku, ale to jak z każdym ogierem chyba normalne. Grant miał z nim kilka akcji i od tego czasu chodził na padoki sam. Ale zapędy wampira, to dobry żart jest.

Dzieki za link.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ada
Dawniej Floppy...


Dołączył: 16 Cze 2006
Posty: 1398
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:05, 11 Gru 2006    Temat postu:

Dotarłam w końcu do danych "naszej" Karty i wydaje mi się że będzie pasowała do tego wątku:
KARTA ur. 30.11.1984r. w Liskach
ojciec : Aspirant (którego nie trzeba nikomu przedstawiać)
matka: Kariera po Kondeuszu (po Colombo)

czyli wychodzi że to był "czysty" traken..
jeszcze nr księgi 109G-Wł


Ostatnio zmieniony przez Ada dnia Pon 14:18, 11 Gru 2006, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nongie



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 9086
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: woj.opolskie

PostWysłany: Pon 14:10, 11 Gru 2006    Temat postu:

Podziwiałam Karte na zawodach w Mosznej, jeszcze pod p. Slodczykiem - ogromne kare konisko z dość dużą głową, zupełnie niepodobne do innych trakenów jakie widziałam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iburg
Lubię rude... Konie i koty :P


Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 7752
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik

PostWysłany: Pon 14:11, 11 Gru 2006    Temat postu:

Dzieki Floppy , uzupełnie swoje dane. Mogłam w zasadzie tez poszukac. Ale jakos tak mi zeszło i nie zrobilam tego
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ada
Dawniej Floppy...


Dołączył: 16 Cze 2006
Posty: 1398
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:17, 11 Gru 2006    Temat postu:

To jej pełne dane: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ada
Dawniej Floppy...


Dołączył: 16 Cze 2006
Posty: 1398
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 9:41, 12 Gru 2006    Temat postu:

Potwierdzam wiadomość Przecław, Dolnik padł na ostrą kolkę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
majak
Gruba i ja :-)


Dołączył: 24 Lis 2005
Posty: 6000
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Grodzisk Maz.
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:27, 12 Gru 2006    Temat postu:

Możliwe, że i ja słyszałąm włąśnie o tym koniu, że padł - to był miesiąc nieporzyjemnych zdarzeń po okolicy i włąśnie on chyba był u nas rozgłoszony , że padł na ciężki skręt jelit czy coś.(znajoma tam szkoli i do nas też dojeżdżą z Plejady).
To było łąćznie przekazywane wraz ze śmiercią Julki i zołzami przywleczonymi zza wschodu przez jakiegoś handlarza...




A swoją drogą - widzieliście kiedyś izabelowatego trakena?
Bo mnie się zdawało, że jednak bardziej podstawowe maści występują uuu
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Przecław
Ogólnie wole ciemne konie ;)


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 1461
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik

PostWysłany: Wto 15:25, 12 Gru 2006    Temat postu:

no ja raczej nie widziałam mysl

A co się stało z Julką i o co chodzi z tymi zołzami?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Przecław
Ogólnie wole ciemne konie ;)


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 1461
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik

PostWysłany: Wto 15:31, 12 Gru 2006    Temat postu:

aha, a jeszcze mi się tak przypomniało, że wiele znakomitych koni, to właśnie konie trakeńskie. Ciekawe czy to jakaś reguła i czym to jest spowodowane.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
majak
Gruba i ja :-)


Dołączył: 24 Lis 2005
Posty: 6000
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Grodzisk Maz.
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:36, 12 Gru 2006    Temat postu:

A no mieliśmy miesiąc sensacji - w Sochaczewie (tam sa targi z końmi) ktoś dowiózł jakieś haflingery z Rosji czy skądś i się okazało, że zołzy mają. Widac jaka kontrola na granicy i wogóle ...
Teraz wszyscy są ostrożniejsci przed tymi co tam jeżdżą i konie sprowadzają albo od tych handlarzy konie kupują bo przywlecze taki do stajni i co?
Jesteśmy wszyscy ostrożniejsi.

A Julka padła na serce... Będzie miesiąc z kawałkiem.

Na a z tym izabelowatym trakenem - koleżanka zweryfikowałą papiery swojej klaczce, która jest od kasztanowatej matki xx po ojcu izabelowatym (gdzieś w KT jest) wielkopolskim ale okazało się, że z jego strony mozna uznać za trakena. Ciekawe maści. Jakos srokate mi tu jeszcze by kto wmówił 8)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Przecław
Ogólnie wole ciemne konie ;)


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 1461
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rybnik

PostWysłany: Wto 15:55, 12 Gru 2006    Temat postu:

aha... No tak. To tak jak z przewozem koni rzeżnych. Straszne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stajenka Strona Główna -> Boks 1: BIEGALNIA Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 3 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin